polskaespa_olengland
Powrót
Gwatemala
Gwatemala

 

Niezwykły kraj, gdzie mieszają się kultury metyska, indiańska i garifuna - stworzona przez pochodzących z Wysp Karaibskich potomków dawnych niewolników murzyńskich.

Ze względu na zakończoną niedawno wojnę domową, ruch turystyczny w Gwatemali dopiero zaczyna się rozwijać. Dzięki temu można tutaj spotkać nieskażonych cywilizacją, ubranych w tradycyjne stroje, rdzennych mieszkańców tych ziem – potomków Majów. Jest to też raj dla poszukiwaczy pamiątek i oryginalnych artystycznych wyrobów ludowych.

W Gwatemali można zobaczyć zapierające dech widoki m.in. otoczone wulkanami jezioro Atitlan, czy wspaniałe ruiny miast porozrzucane po dżungli. Punktem obowiązkowym każdego turysty jest najbardziej fascynująca strefa archeologiczna - Tikal. Kolonialną perłą kraju jest Antigua Gwatemala, dawna stolica kraju niszczona kilkakrotnie przez trzęsienia ziemi, pełna nostalgicznych brukowanych uliczek, barokowych kościołów i przytulnych restauracji w większości wykorzystujących dawne pomieszczenia klasztorne. Warto pojechać też nad otoczone wulkanami jezioro Atitlan oraz na wspaniały targ indiański w Chichicastenango, gdzie swoje wyroby sprzedają tysiące Indian w tradycyjnych strojach (czwartki, niedziele)

 

Stolica: Ciudad de Gwatemala

Powierzchnia kraju: 108 890 km

Liczba ludności: 14,655 mln.

Struktura etniczna: Majowie 48%, Metysi 45%, Biali 5%, Czarni 2%

Średnia życia:  kobiet 66 lat, mężczyzn 64 lata

Analfabetyzm: 30%

Religia: katolicyzm, protestantyzm, wierzenia indiańskie m.in. kult Maxiomona

Język urzędowy: hiszpański, 23 urzędowo uznane języki indiańskie ( m.in. quiche, cakchiquel, tzutuil, kekchi, mam, xinca )

Waluta: quetzal 1 GTQ= 100 centavos

Strefa czasowa: GMT – 6 godzin

PKB: 60 mld USD

PKB na osobę: 4200 USD

Zadłużenie: 6 mld USD

Zasoby naturalne: ropa naftowa, nikiel, kawa, cytrusy, bawełna ,kakao, chicle, rzadkie gatunki drzew, kukurydza

Eksport: kawa, ropa naftowa, kauczuk, cukier, banany, mięso, bawełna, owoce i warzywa

Święto narodowe: 15 wrzesień

Klimat: tropikalny  - gorący i wilgotny na nizinach i chłodniejszy w górach; pora deszczowa kwiecień – wrzesień ( deszcze  raczej nie przeszkadzają podczas zwiedzania; pada ok. godziny dziennie po południu; w sierpniu i wrześniu mogą zdarzyć się huragany)

Numer kierunkowy : 502

Domena narodowa: .gt

Bezpieczeństwo: dość duże zagrożenie przestępczością – szczególnie w mieście Gwatemala; odradza się samotne wychodzenie z hotelu po zmroku oraz podróżowanie i jazdę nocą.

Szczepienia: szczególne zagrożenia epidemiologiczno-sanitarne nie występują, nie są wymagane szczepienia ochronne; zalecane szczepienia wzwA, wzw B, błonnica, tężec, polio, dur brzuszny

Wiza:  nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie 

nie przekraczającym 90 dni.

Napięcie elektryczne: 120V/60 Hz, gniazdka elektryczne dwa cienkie płaskie bolce jak w USA lub Kanadzie.

Polskie placówki dyplomatyczne: konsulat RP w Gwatemali; konsul honorowy René Lizardo Marroquin Ramazzini

 12 Calle 1-25, Zona 10, Edificio Geminis, 

Torre Norte, Oficyna 1802, 

Guatemala City; tel: 00502 335 3511, fax: 00502 338 2339 

mail: imarro@guate.net

Warto kupić: wielobarwne ręcznie tkane i wyszywane wyroby : bluzki (huipiles), spódnice (faldas), paski (cinturones), drewniane indiańskie maski, wyroby skórzane, kawa (okolice Caban i Antigua), jadeit (cały kraj), naturalistyczne obrazy (Panajachel, Santiago de Atitlan)

Pamiątki są stosunkowo tanie, należy się targować – upust nawet do 50%

Warto się napić: rum

Warto zjeść: nachos, pieczoną lub grilowaną kukurydzę podawaną z limonką, podsmażaną czerwoną fasolę, owoce (ananas, papaja, kokos, mango, lichi, pomarańcze i avocado) chuchitos, czyli potrawę przyrządzaną z masy kukurydzianej z pomidorami i kawałeczkiem mięsa, zawijaną w liście kukurydzy,catrachitas i enchilados - obie te potrawy to tortilla uformowana w pierogi i gotowana na głębokim tłuszczu

Flaga: trzy pionowe pasy: błękitny (sprawiedliwość), biały (czystość), błękitny (stałość) pośrodku herb, który stanowią ptak quetzal (ze względu na to, że nie może żyć w niewoli uznawany za symbol wolności) siedzący na pergaminie z napisem Libertad 15 de Septiembre de 1821, otoczony wieńcem laurowym (symbol zwycięstwa) i karabinami (symbol wolności i suwerenności)

 

Flaga
Gwatemala
Czas: Ciudad de Gwatemala
Pogoda
Fotogaleria
  • Antigua Guatemala
  • Atitlan jezioro
  • Chichicastenango
  • Flores
  • Gwatemala City
  • Livingston
  • Tikal
  • Pacaya wulkan
  • Panajachel
  • Puerto Barrios

EuroAmerica: wycieczki do Meksyku, pielgrzymki do Gwadelupe. Pielgrzymki do Ameryki.
Prawa autorskie zastrzeżone © 2011 Euroamerica. Wykorzystanie materiałów ze strony bez zgody zabronione.

Pozycjonowanie stron Blumo.