polskaespa_olengland
Powrót
Kuba
Kuba

Kuba to największa spośród Wysp Karaibskich, na której czekają na turystów piękne plaże, kolonialne miasta, wszechobecna muzyka i najlepsze cygara na świecie. Kraj ten owiany jest tajemnicą ze względu na niełatwą historię i ustrój polityczny, który sprawił, że panuje tu atmosfera z ubiegłego stulecia. Na ulicach można natknąć się na portrety rewolucjonisty Che Guevary i propagandowe slogany w gazetach. Koniecznie należy pospacerować wspaniałymi bulwarami kolonialnej Hawany oraz odwiedzić perełkę kolonialnej architektury – Trynidad.

Wspaniałe plaże Varadero oraz innych kurortów przyciągają turystów ze wszystkich stron świata. Wspaniałe plaże, zapach cygar oraz wszechobecne rytmy salsy to wystarczające powody, aby wybrać się w tą podróż.

 

Stolica: Hawana

Powierzchnia kraju: 110 860 km²

Liczba ludności: 11 424 000 mln. osób

Struktura etniczna: 51% mulaci, 37% biali, 11% czarnoskórzy, 1% Chińczycy

Średnia życia: 75 lat mężczyźni, 79 lat kobiety

Analfabetyzm: 6%

Religia: 85% katolicy, 2% protestanci, 1,5 % świadkowie Jehowi

Język urzędowy: hiszpański

Waluta: peso kubańskie (CUP)

Strefa czasowa: UTC -5 zima, UTC – 4 lato

PKB: 125.5 miliardów dolarów

PKB na osobę: 12,700 USD

Zadłużenie: 16,79 mld USD

Zasoby naturalne: trzcina cukrowa, tytoń, kawa, ryż, banany, ziemniaki, rudy niklu, miedzi, chromu, magnanu, żelaza, kobaltu, berylu, złota, srebra, krzemu, ropy naftowej

Eksport: cukier, minerały, cement, stal, radioodbiorniki, tekstylia, nawozy sztuczne, chemikalia

Święto narodowe: 1, 2 stycznia Dzień Wyzwolenia

Klimat: równikowy, wilgotny

Numer kierunkowy: + 53

Domena narodowa: .cu

Bezpieczeństwo: jeden z bezpieczniejszych krajów Ameryki Łacińskiej, tak jak w innych miejscach trzeba uważać na kieszonkowców, należy sprawdzać rachunki w restauracjach i sklepach aby nie zostać oszukanym;  UWAGA: nie należy przewozić wartościowych przedmiotów (aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, pieniądze) w bagażu głównym, ponieważ giną w tajemniczych okolicznościach na lotnisku.

Szczepienia: nie są wymagane żadne szczepienia ochronne; występuje okresowo zagrożenie denge

Wiza: turysta podróżujący na Kubę musi posiadać kartę turystyczną lub wizę, którą można otrzymać w kubańskim konsulacie lub w autoryzowanym biurze podróży; wiza jest ważna 30 dni od momentu  przyjazdu na Kubę. Istnieje możliwość przedłużenia wizy o 30 dni. 

Napięcie elektryczne: 110 V/60 HzPolskie placówki dyplomatyczne: 

Ambasada RP w Hawanie 

Calle G No. 452, esq. 19, Vedado

Ciudad de la Habana, C.P. 10 400, Cuba

Apartado Postal 6650

tel. (00-537) 833 24 39 do 40 

fax. (00-537) 833 24 42

havpolemb@ct.futuro.pl 

www.embajadapolonia.cu

Warto kupić: tytoń, cygara (Cohiba, Montecristo, H. Upman, Corona, Romeo y Julieta), kapelusze, bawełniane ubrania, korale, rum, drewniane rzeźby

Warto się napić: mojito, piwo Hatuey, słodki rum Bacardi. 

do klasyki przeszły 4 koktajle z rumem: 

Daiquiri: rum, sok z połowy cytryny, 1 łyżeczka cukru, zmiksowany lód z wody mineralnej, maraschino; podawane w formie zmiksowanego sorbetu lodowego.

Mojito: rum, cukier, woda sodowa, kostka lodu i świeża gałązka mięty. 

Ron Collins: podstawa taka jak w daiquiri; do kostek lodu i wody sodowej dodaje się plasterek cytryny lub wisienkę koktajlową. 

Cuba libre: 80 ml rumu zalewamy duże kostki lodu, dodajemy coli i trochę soku z cytryny.

Warto zjeść: arroz con gris, czyli czarna fasola i ryż podawana do wszystkich potraw; malanga - ciemny podłużny korzeń, znany w Afryce jako kassava, a w Azji jako maniok, jest tutaj gotowany i podawany jako dodatek do innych potraw;  batat to z kolei słodki ziemniak, niewiele różniący się smakiem od znanych nam ziemniaków, jednak z wyglądu ciemniejszy i bardziej żółty; ważnym dodatkiem, szczególnie na wschodzie Kuby są banany macho - niejadalne na surowo, są gotowane, krojone w plastry i smażony na oleju; z mięs nadrzędną pozycję zajmuje wieprzowina – tradycyjna świąteczna potrawa - smażony na rożnie wieprzek;  koniecznie należy spróbować pieczoną na grillu langustę. 

Flaga: na fladze znajdują się dwa białe i trzy niebieskie poziome pasy oraz czerwony trójkąt z gwiazdą, który jest masońskim symbolem wolności, równości i braterstwa, natomiast samotna gwiazda miała oświetlać drogę do wolności; trzy niebieskie pasy symbolizują dawny podział kraju na trzy części – wschodnią, centralną i zachodnią, a białe uosabiają czystość dążeń i sprawiedliwość, jak również są torami do wolności.

Flaga
Kuba
Czas: Hawana
Pogoda

    EuroAmerica: wycieczki do Meksyku, pielgrzymki do Gwadelupe. Pielgrzymki do Ameryki.
    Prawa autorskie zastrzeżone © 2011 Euroamerica. Wykorzystanie materiałów ze strony bez zgody zabronione.

    Pozycjonowanie stron Blumo.