polskaespa_olengland
Powrót
Peru
Peru

Kraj dziki, tajemniczy i właśnie dlatego niezwykle pociągający dla poszukiwaczy przygód. Wyschnięte niziny poprzecinane rzekami, z których część wpada do morza, tarasowe pola uprawne i małe miasteczka w większości zamieszkałe przez Indian tworzą niezwykle malownicze widoki. Oprócz kolonialnej Limy, koniecznie trzeba zobaczyć miasto położone u stóp wulkanów – Arequipa oraz dawną stolicę państwa Inków – Cusco. Lima założona przez konkwistadorów,  pomimo licznych trzęsień ziemi zachowała liczne kolonialne zabytki. Będąc w Limie należy wybrać się na Wyspy Ballestas, gdzie oprócz setek gatunków ptactwa można obserwować stada wylegujących się lwów morskich i pingwinów oraz na piaszczyste wydmy w okolicy miasta Ica  (zjeżdżanie z wydm to niezapomniane przeżycie) oraz na płaskowyż Nazca by przelecieć się awionetką nad tajemniczymi znakami wyżłobionymi na płaskowyżu.

Kuchnia 

Peruwiańska kuchnia na wybrzeżach Oceanu Spokojnego, różni się nieco od kuchni, którą znajdziemy w Andach. Im wyżej w góry tym mniej dań rybnych, a więcej mięsnych. Do tradycyjnych potraw podawanych na wybrzeżu można zaliczyć takie dania jak ryba marynowana z cytryną, chili i cebulą, podawana na zimno z gotowanymi lub słodkimi ziemniakami (ceviche de corvina), czy podane podobnie krewetki (ceviche de camarones). Bardzo popularny jest stek smażony z cebulą, pomidorami i ziemniakami podawany z ryżem (lomo saltado). 

 

W górach podawana jest gęsta i sycąca zupa z makaronem, wołowiną, jajkiem, mlekiem i warzywami (sopa a la criolla) lub awokado nadziewane warzywami z majonezem (palta a la jardinera). Peruwiańczycy piją te same napoje, co Europejczycy, tylko dużo słodsze. Wśród napojów alkoholowych można spotkać kilka gatunków piwa. W Peru pija się piwa zarówno jasne (malta) jak i ciemne (negra). Do najsłynniejszych browarów należy Cuzco oraz Arequipa. 

 

Specjalnością Peruwiańczyków jest pisco, napój narodowy, który zazwyczaj podaje się w postaci koktajlu z białkiem jaj, sokiem z cytryny, słodkim syropem i lodem. 

Historia 

Peru to kraj o bogatej, wielowiekowej historii. Na terenie dzisiejszego Peru w okresie prekolumbijskim istniały rozwinięte cywilizacje indiańskie. Po zdobyciu Peru przez hiszpańskich konkwistadorów na czele z Francisco Pizarro, utworzono tu największe i najbogatsze wicekrólestwo. 

 

Mimo zrywów powstańczych Inków nie udało się pokonać hiszpańskich kolonizatorów. W XIX wieku w całej Ameryce Południowej pojawiły się dążenia niepodległościowe od hiszpańskiej metropolii. Dopiero w 1821 roku dzięki obcym bojownikom Peru proklamowało niepodległość. 

 

Ogromne bogactwa naturalne kraju nie pomogły mu w XIX i XX wieku uzyskać odpowiedniej pozycji międzynarodowej. Sytuacja wewnętrzna Peru była niestabilna, a szerokie rzesze społeczne cierpiały biedę. Wielokrotnie armia, na dłuższe lub krótsze okresy, przejmowała władzę lub wpływała na polityczną sytuację w kraju. Po okresie dyktatorskich rządów Alberto Fujimoriego, w demokratycznych wyborach władzę zdobył Alejandro Toledo, był pierwszym prezydentem indiańskiego pochodzenia w historii kraju i całej Ameryki Południowej. 

 

Pomiimo pewnych osiągnięć na polu gospodarki i względnego uspokojenia sytuacji w Peru, kraj ten nadal boryka się z licznymi problemami społeczno-politycznymi. 

Atrakcje turystyczneCusco jest najstarszym i najbogatszym w zabytki kolonialnym  miastem w Ameryce Południowej. Do dzisiaj znajdują się tutaj inkaskie budowle, a miejscowi Indianie rozmawiają ze sobą starożytnym dialektem keczua. W pobliżu Cusco zachowało się wiele inkaskich miast m.in. wspaniałe Pisac, Ollantaytambo i oczywiście osławione, znajdujące się na liście 7 Cudów Nowożytnych - Machu Picchu. Dla miłośników górskich wędrówek jedną z największych atrakcji Peru jest Park Narodowy Huascaran ze wspaniałymi ośnieżonymi szczytami oraz  Kanion Colca, gdzie można podziwiać wzbijające się do lotu wczesnym rankiem olbrzymie kondory. Na uwagę zasługuje też malowniczo położone na wysokości prawie 4 000 m. n.p.m. olbrzymie jezioro Tititaca.

Brazylia zachwyca różnorodnością krajobrazu. Znajduje się tu Puszcza Amazońska nazywana „zielonymi płucami planety”. Pobyt w lesie deszczowym o zmierzchu to niezapomniane przeżycie - to jedna z niewielu okazji spotkania „dzikiej przyrody”. Wzdłuż wybrzeża ciągną się jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. To również kraj samby i piłki nożnej oraz wielkich metropolii z zabytkami światowej klasy, wśród nich Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paulo, stolica Brasilia oraz Manaus.

Wymienione miasta mogą poszczycić się wspaniałymi zabytkami z okresu prekolumbijskiego.

 

Rio de Janeiro

Miasto malowniczo wciśnięte w skalne wzgórza, z jednej strony oblane wodami oceanu. W Rio wszystko jest możliwe, to co najbardziej zadziwia turystów to rozrywkowy charakter miasta oraz połączenie dzielnic biedoty z alejami wyjątkowo wystawnych rezydencji. Najsłynniejsze dzielnice, takie jak Copacababa i Ipanema obfitują w restauracje i kluby nocne gwarantujące rozrywkę i wyśmienite dania kuchni regionalnej i międzynarodowej. Na wybrzeżu znajdziemy świetnie zagospodarowane, piaszczyste plaże, ciągnące się kilometrami wzdłuż brzegu błękitnego oceanu. Rio to również wspaniałe widoki gór, zniewalająca samba i słynny karnawał. To jedno z najpiękniejszych miast świat trzeba zobaczyć na własne oczy. 

 

San Paulo

To najbardziej dynamiczne miasto Ameryki Południowej, jest największym ośrodkiem przemysłowym drugiego świata, a ze względu na swoją różnorodność rasową jest nazywane Nowym Jorkiem Ameryki Południowej. Ta kosmopolityczna metropolia leży w sąsiedztwie plaż i górskich ośrodków wypoczynkowych. 

 

Salvador

W Salwadorze - stolicy stanu Bahią warto wybrać się w okolice Górnego Miasta (Cidade Alta) – zabytkowej dzielnicy pełnej uroczych kamieniczek i tawern dobrze przygotowanych do przyjęcia turystów. Panuje tu atmosfera zabawy i można tu wiele zobaczyć : piękne kolonialne kościoły, karnawałowe grupy tancerzy afoxe i barwne procesje religijne. 

 

Brasylia

Ponad dwa wieki brazylijscy wizjonerzy zabiegali o wypełnienie pustki w sercu kraju poprzez wybudowanie miasta. Wreszcie położona między trzema największymi rzekami: Amazonką, parana i Sao Francisco Brasilia urzeczywistniła ich marzenia. Wrażenie robi sztucznie stworzona, modernistyczna architektura miasta w którego centrum gdzie zlokalizowane są gigantyczne biurowce, wszelkiego rodzaju departamenty, instytucje rządowe i bardzo drogie hotele, w których zatrzymują sie głównie ludzie biznesu. 

 

Manaus

Zupełnie inaczej przedstawia się Manaus - jeden z największych brazylijskich portów i stolica Amazonii. Centrum miasta rozciąga się między Rio Negro a operą Teatro Amazonas. Warto zobaczyć również Pływający Port (Porto Flutuante) - dzielnicę handlową ciągnącą się wzdłuż wybrzeża oraz odpocząć po zwiedzaniu w bardziej rozrywkowym miejscu jakim jest Praça da Polícia - centralny punkt miasta z centrami rozrywkowo - rekreacyjnymi, zabytkami i bogatą ofertą lokali gastronomicznych.

 

Ponadto podróżując na południe w stronę Argentyny koniecznie trzeba odwiedzić zapierający dech widok imponujących wielkością - Wodospadów Iguacu. 

Sporty i plaże 

W Brazylii, która ma bardzo długą linię brzegową wielka popularnością cieszą się sporty wodne. Niemal w każdym mieście na wybrzeżu działają wypożyczalnie łodzi. Bardzo popularne jest nurkowanie. Do najwspanialszych zakątków nurkowych należy wyspa Fernando de Noronha i archipelag koralowy Abrolhos. 

 

Surfing można uprawiać w wielu miejscach wybrzeża, ze względu na występujące tu okresowo wysokie fale. W Saguaremie (stan Rio de Janerio) organizowane są międzynarodowe mistrzostwa w tej dyscyplinie. Pływanie w oceanie to prawdziwa rozkosz, zwłaszcza na północy gdzie woda jest ciepła przez cały rok. 

 

Do najpiękniejszych plaż należą plaże w Rio de Janeiro, Fortalezie oraz Ilha de Santa Catarina i Ilha do Mel, usytuowane na południowo-wschodnim wybrzeżu państwa. Atutem brazylijskich plaż są licznie występujące wypożyczalnie sprzętu sportowego, mariny organizujące rejsy wycieczkowe oraz luksusowe hotele oferujące szeroki wybór rozrywek i udogodnień.

Można również spędzić wiele godzin na plaży podziwiając talent siatkarzy (Brazylijczycy są prawdziwymi mistrzami w tej dyscyplinie). 

 

Brazylia to raj dla pasjonatów pieszych wędrówek i wspinaczki skałkowej. Miłośnikom wymienionych sportów polecamy górzystą okolicę Rio de Janeiro - Serra dos Órgăos oraz miasta Salvador. W Rio jest wiele ścieżek do uprawiania kolarstwa. Najbardziej widowiskową jest trasa wzdłuż plaż Copacabana, Ipanema, Leblon prowadzącą do centrum. Również lotnictwo ma wielu miłośników w Rio, popularne jest skakanie z gór gdzie dzięki prądom powietrznym unosimy się w przestworza po czym lądujemy na plaży. 

 

Patanal, stolica brazylijskich kowbojów, jest ulubionym miejscem amatorów jeździectwa. Przejażdżki konne są wspaniałym sposobem podziwiania tamtejszych zwierząt. Długie piaszczyste plaże są idealne do galopowania wśród fal. 

 

Brazylijskim sportem narodowym jest piłka nożna - to namiętność, która jednoczy ludzi z różnych przedziałów wiekowych i klas. Obserwowanie hałaśliwych kibiców jest równie interesujące jak sam mecz. Szczególnie fascynujące są zmagania najlepszych zespołów na największym stadionie świata Maracana w Rio. 

 

Pamiątką z czasów niewolnictwa jest capoeira, gdy wszelkie walki były zabronione. Capoiera to stylizowana walka - taniec, której towarzyszy akompaniament muzyczny. 

Kuchnia 

Podstawą brazylijskiej kuchni jest arroz ( ryż), feijao (czarna fasola) i farofel (mąka z manioku), określana również słowem farinha. Z tych produktów komponowany jest prato feito (zestaw) czy też prato do dia (posiłek dnia), z carne (stekiem), frango (kurczakiem) lub peixe (rybą). Takie zestawy kosztują mało, a porcje są ogromne. Niestety, jadanie kombinacji tych samych produktów codziennie przez dłuższy czas jest nudne.

 

Sporo potraw odzwierciadla wpływy rozmaitych grup imigrantów. Powszechne są owoce morza, sushi, mięso z rusztu, pyszne sałatki. Powszechnie znane są również takie przysmaki jak ostre papryczki pimienta. 

 

Mimo wielu podobieństw kuchnia brazylijska charakteryzuje się znacznymi regionalnymi różnicami. Comida baiana z północno-wschodniego wybrzeża ma wyraźny afrykański smak, oparty na pieprzu, pikantnych przyprawach i mocno wonnym oleju z palmy dendę. Regiony Amazonii oferują unikalne i smaczne potrawy rybne (nawet z piranii!). Natomiast comida gaúcha z Rio Grande do Sul to przede wszystkim mięso i mięso.

 

Napoje

Brazylijskie sucos (soki owocowe) są tak samo pyszne, jak i różnorodne. W każdym miasteczku można znaleźć zatrzęsienie pijalni soków owocowych w cenie ok. 1 $ za dużą porcję.

 

Kawa, napój typowy dla Brazylii, jest tutaj szatańsko mocna, gorąca jak piekło i słodka jak miłość. Nazywa się ją cafezinho i podaje w sposób podobny do espresso, z dużą ilością cukru, ale bez mleka. Cafezinho jest pita często i o każdej porze dnia. Sprzedaje się ją w ulicznych barach i bufetach, jest także bezpłatnie udostępniana z wielkich termosów w restauracjach i recepcjach hotelowych. Warto wypróbować mate - południowoamerykańską herbatę o działaniu odświeżającym.

 

Refrigerantes (napoje bezalkoholowe) można kupić właściwie wszędzie i są one tańsze niż butelkowana woda mineralna. Niezwykle oryginalny pod względem smaku jest brazylijski zimny i gazowany „szampan” guaraná (o dużej zawartości kofeiny), robiony z jagód amazońskiej rośliny o tej nazwie.

 

W całej Brazylii pija się przede wszystkim wysokoprocentowy tani rum z trzciny cukrowej, noszący nazwę cachaça (bardziej pospolita nazwa to pinga) oraz cerveja (piwo). W sklepach sprzedaje się cachaçę bardzo różnej jakości, sporządza się z niej ponadto najbardziej typowy brazylijski koktajl caipirinha. Wśród popularnych marek piwa na wyróżnienie zasługują Antarctica i Brahma. Chopp to jasnozłote piwo beczkowe typu Pilzner, które należy do najważniejszych symboli brazylijskiej cywilizacji. 

Historia 

Tereny dzisiejszej Brazylii były zasiedlone przez półkoczownicze plemiona Indian już przynajmniej 6 tys. lat przed odkryciem jej przez Portugalczyków w roku 1500. Przez następne 300 lat Brazylia została skolonizowana przez Portugalię i zamieniona w oparte na pracy niewolniczej dochodowe przedsięwzięcie. W roku 1808 książę Jan (późniejszy król Portugalii Jan VI) wraz z rodziną schronił się w Brazylii przed najazdem Napoleona Bonaparte na Portugalię. Na początku XIX wieku narastały tendencje separatystyczne i w roku 1822 książę-regent Pedro I ogłosił utworzenie samodzielnego Cesarstwa Brazylii. W roku 1889 jego następca Pedro II został obalony i została utworzona republika federacyjna.

 

Pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku do Brazylii napłynęło ponad 5 milionów imigrantów z Europy i Azji. W tym okresie dynamicznie postępowała industrializacja kraju i ekspansja w głąb interioru. Rządy demokratyczne trzykrotnie były zastępowane przez dyktatury: w latach 1930-1934 i 1937-1945 rządził Getúlio Vargas, a w latach 1964-1985 szereg generałów wyłanianych przez junty wojskowe.

 

Po dojściu do władzy lewicy i prezydenta Luli Brazylia wychodzi z głębokiego kryzysu ekonomiczno-społecznego, który był wynikiem olbrzymiego długu publicznego. Powoduje to pochłanianie znacznej części jej dochodu narodowego. Daje się zauważyć napływ inwestycji oraz znaczący rozwój gospodarczy. 

Ceny 

Przykładowe ceny (BRL)

 

Metro - 1

autobus miejski - 0,8 

piwo 0,4l w sklepie - 0,5

piwo 0,5l w knajpce - 1,2

piwo na plazy 2.5-3 

fanta 1 l w sklepie - 1,2

woda mineralna - 0,83

kolacja lub obiad w knajpie - od 15 do 25. 

pizza 15-20 

Stolica: Lima

Powierzchnia kraju: 1 285 220 km²

Liczba ludności: 29 181 000 mln. osób

Struktura etniczna: 45% Indianie, 37% Metysi, 15% biali

Średnia życia: 62 meżczyźni, 66 kobiety

Analfabetyzm: 17,9 % kobiety, 6,5 % mężczyźni

Religia: 89% katolicy, 6,7 % ewangelicy, 2,6% wyznawcy, 1,4 % ateiści

Język urzędowy: hiszpański i keczua

Waluta: sol (PEN)

Strefa czasowa: UTC -5

PKB: 151, 672 mln. USD

PKB na osobę: 7600 USD

Zadłużenie: 30 408 mln. USD

Zasoby naturalne: kukurydza, ryż, pszenica, kawa, kakao, ziemniaki, jęczmień, maniok, trzcina cukrowa, banany, winorośl, herbata, cytrusy

Eksport: miedź, cynk, ołów, żelazo, ropa naftowa, gaz ziemny, rtęć, srebro, złoto, guano, bizmut, antymon, ryby, kawa, cukier, bawełna

Święto narodowe:  28 lipca (1821), Dzień Niepodległości

Klimat: na większości terenu występuje klimat równikowy: wybitnie wilgotny w Amazonii i suchy umiarkowany w Andach; na wybrzeżu jest klimat zwrotnikowy suchy

Numer kierunkowy: +51

Domena narodowa: .pe

Bezpieczeństwo: należy uważać na kradzieże i napady w centrach turystycznych, lotniskach, autobusach; korzystać tylko z autoryzowanych taksówek i dla bezpieczeństwa nie nosić przy sobie większych sum pieniędzy i biżuterii.

Szczepienia: profilaktycznie warto zaszczepić się na zapaleniu wątroby typu A i B, tyfus, dur brzuszny; dla osób wybierających się do dżungli amazońskiej zalecane szczepienia na żółtą  febrę; w dżungli amazońskiej zagrożenie malarią i denge

Wiza: polscy turyści przebywający do 90 dni w Peru, nie muszą ubiegać się o wizy; obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę ok. 31 USD od osoby, a przy przelotach liniami wewnętrznymi ok. 6 USD

Napięcie elektryczne: 220V/60 Hz

Polskie placówki dyplomatyczne: 

Ambasada RP

Avenida Salaverry 1978, Jesús María, 

Lima 11, Peru

adres do korespondencji: 

Casilla de coreo 180174, Miraflores, 

Lima 18, Perú

tel. (0511) 4713-920

fax. 4 713-925, 4 714-813

e-mail: consrplima@amauta.rcp.net.pe

strona www: www.polonia.org.pe

tel. dyżurny: 00 511-470 04 24        

Konsulat RP w Arequipa

Konsul Honorowy: Mauricio Chabaneix Belling (hiszpański, angielski) 

Mariscal Benavides 307 Selva Alegre, Arequipa

tel. (0-05154) 217676, 222666, 287662

fax. (0-05154) 213098

tel. komórkowy 697 684

e-mail: chabaneix@mail.interplace.com.pe 

Konsulat RP w Callao

Konsul Honorowy: Piotr Nawrocki (hiszpański, polski, angielski) 

Av. San Juan 705 Surco, Lima

tel. (0-0511) 372-16-38, 372-16-39

fax. (0-0511) 275-49-68

tel. komórkowy (0-0511) 8317630        

e-mail: consulpol@cc 

Konsulat RP w Trujillo

Konsul Honorowy: Władysław Bobrek (hiszpański, polski) 

Los Granados 389, Trujillo, Peru

tel. (00-5144) 242-623        

Warto kupić: ręcznie wyszywane bawełniane ubrania, swetry , szale, czapki i rękawiczki z wełny lamy i alpaki, poncza, wyroby skórzane, bawełniane czapki-uszatki, tanie i piękne wyroby ceramiczne

Warto się napić: wino, szczególnie w rejonie Pisco-Nazca; piwo; Inka-Kola o smaku gumy do żucia; pisco sour – napój alkoholowy z pisco, soku z limonki, pokruszonego lodu, dokorowany pianą ubitą z białka jajek kurzych posypanych cynamonem; chicha – niskoalkoholowy, robiony ze sfermentowanej kukurydzy, uważany za inkaskie piwo; chicha morada robiona z gotowanrj purpurowej kukurydzy, napój niskoalkoholowy, odświeżający, herbata z liści koki

Warto zjeść: owoce morza, świnki morskie, ceviche – marynowana ryba w soku cytrynowym i pieprzu, różne odmiany ziemniaków w licznych postaciach

Flaga: trzy pasy pionowe: czerwony, biały, czerwony z herbem pośrodku; biel i czerwień stały się symbolem walki o niepodległość; biel odzwierciedla pokój i czystość, a czerwień odwagę i wojnę.

Flaga
Peru
Czas: Lima
Pogoda

    EuroAmerica: wycieczki do Meksyku, pielgrzymki do Gwadelupe. Pielgrzymki do Ameryki.
    Prawa autorskie zastrzeżone © 2011 Euroamerica. Wykorzystanie materiałów ze strony bez zgody zabronione.

    Pozycjonowanie stron Blumo.